Alternatywy dla ulotek

Każdy człowiek decydujący się na otworzenie firmy wie doskonale, że bez reklamy za wiele nie osiągnie. W dzisiejszych czasach mogło by się wydawać, że Internet jest najlepszym miejscem do reklamy, ale w rzeczywistości małe miasto może nam zagwarantować więcej klientów niż globalna sieć internetowa. W tym artykule chcemy poruszyć temat ulotek reklamowych. Wszyscy je znamy. Przechadzając się po mieście dosyć często napotykamy ulotki z reklamą. Czy sięgamy po nie? Zazwyczaj je otrzymujemy za darmo. Czy czytamy te ulotki? Zazwyczaj rzadko. Pora skończyć wydawać pieniądze na ulotki, skoro istnieje wiele innych, równie prostych ale bardziej skutecznych form reklamy.

O ulotkach słów kilka …

Jeszcze dekadę temu kiedy Internet był zbyt młody, ulotki gwarantowały zainteresowanie nową firmą. Czasem zanosiło się takie ulotki do sklepów lub na stacje benzynowe. Odkąd Internet na dobre zawładnął naszym życiem czas ulotek się skończył, gdyż konsumenci mają dość wszelkich form reklamy. Nie chcą dostawać ulotek, nie chcą dostawać spamu. Chcą za to dostawać cukierki, więc można je wykorzystać i stworzyć z nich coś na wzór ulotek. Słodycze reklamowe mogą mieć podobny wygląd do ulotek. Różnica pomiędzy cukierkiem a ulotką jest jednak taka, że słodycze można jadać.

I cukierkach

Cukierki mogą się okazać najlepszą formą marketingu, ponieważ gwarantują zainteresowanie oraz są jadane przez wszystkich ludzi. Oprócz aspektów smakowych, cukierek spełnia założenia psychologiczne. W zależności od tego jaki smak cukierków wybierzemy, mniej więcej tak będzie kojarzona nasza firma. Z psychologicznego punktu widzenia opakowanie po cukierku będzie pełniło tą samą rolę, co ulotka reklamowa, ale w przeciwieństwie do swojego papierowego poprzednika, opakowanie po cukierkach na pewno zainteresuje konsumenta. To, co zostanie napisane pod papierkiem zależy już tylko i wyłącznie od wyobraźni firmy, którą chcemy reklamować.

Eco – reklamówki

Stojąc przy kasie w sklepie zazwyczaj brakuje nam reklamówki. Wybieramy więc jedną z wielu dostępnych przy stanowisku kasowym, podajemy ją kasjerce i ona kasuje naszą reklamówkę. Niestety, ale od kilku lat żaden sklep nie może zagwarantować darmowych reklamówek, dlatego można ten element wykorzystać do reklamy. Istotny jest fakt, że koszt wyprodukowania jednej reklamówki nie przekroczy sumy 10 groszy. W hurtowej sprzedaży 100 reklamówek możemy pozyskać za około 10 złotych. Na reklamówce zostanie wydrukowana nasza reklama i co najlepsze – reklamówka będzie dla klientów całkowicie darmowa. Jeśli umieścimy 200-300 reklamówek w sieciach handlowych, to możemy zyskać około 200 klientów (potencjalnie i czysto teoretycznie). Koszt reklamy wynosi mniej więcej tyle samo co w przypadku cukierków. Naszym zdaniem każda firma spokojnie zmieści się w przedziale 300-500 złotych miesięcznie na reklamę.

Memy

W Internecie wielką popularnością cieszą się memy. Mem to nic innego jak sparodiowany obrazek jakiejś pozy lub jakiegoś człowieka o charakterystycznym stylu życia. Internauci doskonale kojarzą memy, dlatego można je wykorzystać do znakomitej reklamy swojej firmy. Wystarczy wydrukować kilkaset przygotowanych wcześniej memów z reklamą i roznieść te druki po mieście. W wielu krajach taka forma reklamy robi prawdziwą furorę, a skoro nasi obywatele są rekordzistami w ilości czasu spędzanego w Internecie, to na pewno i u nas ten marketing spokojnie przejdzie. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że koszt stworzenia druków z memów kosztuje nas niewiele. Jeden pojemnik czarnego tuszu to wydatek 50 złotych, zaś 500 kartek papieru niewiele więcej, niż 20 złotych.

Mem będzie doskonały, ale tylko w mocno rozwiniętych miastach. Warszawa jest doskonałym miejscem. Niektórzy przedsiębiorcy robią tak, że wieszają swoje reklamówki z memami na płatnych miejscach ogłoszeniowych. Osobiście również to praktykujemy, ale nie w każdym miejscu koszt umieszczenia reklamy nie przekracza 10 złotych za dzień.

Dlaczego ulotki są nadal popularne?

Mimo, iż istnieje bardzo wiele form reklam, które skutecznie mogą zastąpić ulotki, to ludzie nadal się nimi interesują i inwestują w nie pieniądze. Koszt wydrukowania 1000 ulotek może przekroczyć 200 złotych, a ze statystyk wynika, że z 1000 ulotek zaledwie 100 jest oglądanych, a ledwie 10 wzbudza zainteresowanie. Naszym zdaniem reklama sięgająca 1000 osób nie może generować zainteresowania na poziomie 1%, bo taka reklama nie ma żadnego, najmniejszego sensu.

Ulotki są i będą nadal popularne głównie z tego względu, że są zbyt zakorzenione w ogólnie rozumiany marketing. Osoby starsze na pewno nie będą szukały alternatywnych form reklam dla ulotek, bo znają je bardzo dobrze i wiedzą, że jednak to jest jakaś forma reklamy. Osobiście uważamy, że ulotki są przeżytkiem i na pewno za kilka lat zostaną wyparte przez inne, alternatywniejsze formy reklamy.

Wszystkich zainteresowanych tematem marketingu oraz reklamy serdecznie zachęcamy do przeczytania innych naszych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *